Czym jest szkło float?

206
Czym jest szkło float?

Szkło float znajduje zastosowanie w wielu miejscach, stając się tak elementem konstrukcji architektonicznych, umeblowania jak i wyposażenia. Rozmaite właściwości szkła float przemawiają za jego wyborem, a wśród najważniejszych znajdują się walory estetyczne. Jest to szkło gładkie, w dużym stopniu przejrzyste oraz odznaczające się delikatnym, zielonkawym odcieniem. W tym artykule prezentujemy najważniejsze właściwości szkła float oraz potencjalne możliwości jego zastosowania. Podpowiadamy także kiedy szkło float będzie wyborem trafionym w dziesiątkę, na rzecz którego warto zrezygnować z innych wariantów szkła. 

 

Jak powstaje szkło float?

 

Najważniejsze właściwości użytkowe szkła float uzyskujemy dzięki odpowiednio realizowanej obróbce. Cały proces rozpoczyna się od dokładnego zmieszania poszczególnych surowców, w czasie ich wlewania do płytkiej kadzi w kształcie wanny. Jest ona także wypełniona płynną cyną o precyzyjnie ustalonym składzie chemicznym. W toku schładzania, poszczególne materiały łączą się, tworząc szkło o atrakcyjnej wizualnie powierzchni. Dodatkowo może zostać poddane obróbce takiej jak polerowanie metodą ogniową. 

 

Szkło float może być tworzone w różnych kształtach oraz rozmiarach. Charakterystyczny, zielonkawy odcień jest szczególnie wyraźnie widoczny na krawędziach tafli szklanej. Za jego obecność odpowiadają znajdujące się w mieszance surowców jony żelaza. Warto podkreślić, że szkło float może zostać poddane dodatkowym formom obróbki, zwiększającym jego wytrzymałość oraz odporność mechaniczną i środowiskową. Najpopularniejszymi są laminowanie oraz hartowanie. 

 

Kluczowe właściwości szkła float

 

Gładkość tafli float jest najważniejszą przyczyną popularności tego typu szkła. Jest ponadto w dużym stopniu przejrzyste, odporne na wielokrotne czyszczenie oraz powstawanie uszkodzeń mechanicznych. Nawet wielokrotne polerowanie powierzchni szkła nie będzie powodować powstawania matowień. Jest też dostępne w rozbudowanej gamie grubości (od 2 do 25 lub nawet więcej mm), co pozwala na jego dopasowanie do zamierzonego miejsca zastosowania oraz spodziewanych obciążeń mechanicznych. 

 

Kluczowe są także walory estetyczne związane z obecnością zielonkawego odcienia. W wielu nowoczesnych stylach architektonicznych jest to właściwość pożądana, pozwalająca poprawić walory wizualnej danej konstrukcji, dodać jej głębi oraz charakteru. 

 

Szkło float w produkcji innych typów szkła

 

Zastosowanie szkła float jest bardzo szerokie i nie dotyczy wyłącznie tworzenia przeszkleń. Jest też stosowane jako materiał bazowy do wytwarzania innych typów szkła – hartowanego, laminowanego, uszczelniającego, matowego. Często wykorzystuje się w konstrukcji kabin prysznicowych lub zabudowy wanny, a także gablotek, regałów i witryn. Ponadto może zostać wykorzystane w produkcji przeszklonych balustrad, luster, drzwi, a także w branży motoryzacyjnej, do tworzenia przeszkleń i lusterek samochodowych. 

54321
(0 votes. Average 0 of 5)