Szkło to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w architekturze, a jego atuty wynikają z dobrych parametrów wytrzymałościowych jak i walorów estetycznych. Wśród chętnie stosowanych typów szkła znajduje się optiwhite, idealne jako element wykończenia w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, biurowym, komercyjnym. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje na temat szkła optiwhite oraz podpowiadamy jak wykorzystać jego atuty na potrzeby własnej aranżacji.
Szkło optiwhite – ABC najważniejszych informacji
W porównaniu do konwencjonalnego szkła, optiwhite jest całkowite transparentne i bezbarwne. Właściwość ta wynika ze zmniejszonej obecności żelaza w jego strukturze, które najczęściej odpowiada za lekko zielonkawe zabarwienie. Dzięki temu optiwhite odznacza się optymalnym poziomem przepuszczalności energii słonecznej, co ma duży wpływ na warunki panujące wywnętrz pomieszczeń. Wnętrza z przeszkleniami optiwhite są łatwe do nagrzania tak w okresie letnim jak i zimowym.
Zastosowanie szkła optiwhite
Szkło optiwhite wykorzystujemy w różnych miejscach i konstrukcjach, za każdym razem tworząc nowoczesny i elegancki efekt wizualny. Jest często stosowane w obrębie stolarki okiennej oraz drzwiowej, co pozwala nie tylko na doświetlenie wnętrz, ale również na ich optyczne powiększenie. Optiwhite stosuje się także w konstrukcjach loftowych, przeszklonych zabudowach oraz do produkcji drzwi szklanych. Ponadto za ich pomocą tworzy się przeszklenia na wymiar – na przykład do gablot i witryn sklepowych.
Często też stosuje się optiwhite w produkcji mebli, na przykład szklanych blatów, półek i regałów, a także lad kuchennych. Ponadto optiwhite może być wykorzystane w produkcji balustrad szklanych, które staną się zwieńczeniem konstrukcji balkonu, tarasu, klatki schodowej. Warto też wspomnieć o możliwości zastosowania optiwhite w konstrukcji akwariów oraz innych elementów wyposażenia o funkcji dekoracyjnej.
W przypadku lokali komercyjnych, szkło optiwhite może zostać wykorzystane do tworzenia elementów wyposażenia. Powstają z niego gablotki, lady i regały wystawiennicze. Są chętnie stosowane w sklepach jubilerskich, z dekoracjami, a także w muzeach i galeriach. Warto również wspomnieć, że ze względu na wysoką trwałość, optiwhite hartowane jest stosowane wszędzie tam, gdzie liczy się zabezpieczenie ekspozycji przed włamaniem lub kradzieżą.
Optiwhite – najważniejsze parametry użytkowe
Szkło optiwhite oferuje świetne właściwości użytkowe i techniczne. Jest dostępne w szerokiej palecie grubości, najczęściej w przedziale od 4 do nawet kilkunastu mm. lub więcej. Może zostać poddane różnym formom obróbki, takim jak hartowanie, laminowanie lub też modelowanie krawędzi. Dla wielu odbiorców kluczowy jest brak zielonkawego odcienia, co czyni optiwhite szkłem chętniej wybieranym niż warianty float. Szczególnie, jeśli zależy nam na uzyskaniu nowoczesnego, loftowego efektu.